Terapia uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne osoby uzależnionej oraz na jej relacje z rodziną, przyjaciółmi i społeczeństwem.

Jak wyjść z uzależnienia?

Terapia uzależnienia od alkoholu jest drogowskazem jak sobie poradzić z życiem w abstynencji. Ta droga jest pracą, która wymaga dużo cierpliwości, uważności i odwagi. Kiedy jesteś w szponach nałogu jakość Twojego życia spada. Ten luz i beztroska, która towarzyszy imprezowemu piciu, bardzo szybko się kończą. Pijesz, bo nie potrafisz się już zatrzymać, bo się wstydzisz. Pijesz, bo jak się upijesz to znikniesz dla świata, który Cię przeraża, ale jak przeholujesz to jest jeszcze gorzej – długi, wypadki, żal bliskich, ból ciała i halucynacje – same straty.

Decydując się na odwyk alkoholowy, możesz wybrać życie w abstynencji, bez znieczulenia, ale też bez ograniczonych możliwości. Oczywiście nie istnieje magiczna różdżka, która zaczaruje świat na lekki, łatwy i przyjemny, ale kiedy nauczysz się wszystkich technik, zrozumiesz mechanizmy uzależnienia i będziesz potrafił się obserwować, będzie Ci łatwiej żyć i dostrzegać piękno świata. No i matka, żona, narzeczona, przyjaciele i dzieci będą się do Ciebie uśmiechać i będą blisko.

Ośrodek odwykowy – leczenie uzależnień od alkoholu

Zastanawiasz się jak pomóc alkoholikowi? W wielu przypadkach zamknięte ośrodki leczenia alkoholu to jedyna szansa na całkowite i trwałe wyjście z nałogu, odzyskanie sensu życia, odbudowanie relacji z bliskimi. Uzależnienie od alkoholu, tak samo jak uzależnienie od narkotyków, to nie niewinny nawyk, z którym można poradzić sobie samodzielnie. To poważne zaburzenie, które wpływa destrukcyjnie na życie społeczne i zdrowie chorego, czasem prowadząc nawet do jego śmierci. Aby zatem wyjść z nałogu,warto zgłosić się do specjalistycznego ośrodka leczenia alkoholizmu. W takiej placówce lekarz nie tylko rozpoznaje uzależnienie i stawia diagnozę, lecz także wdraża odpowiednie dla danego pacjenta leczenie odwykowe, które obejmuje między innymi detoks alkoholowy i terapię farmakologiczną.

alkoholizm

Alkoholizm – leczenie

Dlaczego warto wybrać nasz ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu?

Otoczymy Cię swoją opieką, ciepłem i doświadczeniem. Nie obiecujemy, że droga, którą wybierzesz będzie łatwa. Pokusa sięgnięcia po butelkę, będzie się pojawiać, ale z każdym dniem będzie łatwiej, a Ty będziesz silniejszy i zdrowszy. Dzięki naszej pasji, możemy się chwalić sukcesami wielu ludzi, którzy do nas trafili i się im udało. Bo Twoja chęć zmiany, konsekwencja w działaniu i trwanie w decyzji o trzeźwości + nasze doświadczenie i wiedza – to suma, która gwarantuje sukces. Nasi terapeuci i profesjonaliści wiedzą co robią, są pełni pasji i możesz się o nas oprzeć.


Leczenie alkoholizmu – co obejmuje terapia uzależnienia?

Terapia uzależnienia od alkoholu zazwyczaj obejmuje zarówno interwencje fizyczne, jak i psychologiczne. W naszym prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu stosujemy między innymi poniższe metody terapeutyczne:

Detoks alkoholowy

Detoks to proces oczyszczania organizmu z toksyn alkoholowych i zredukowania objawów tzw. głodu alkoholowego. Działania przeprowadza się pod okiem specjalistów. Dlaczego odtruwanie alkoholowe jest takie ważne? Ponieważ to pierwszy krok w terapii uzależnienia od alkoholu.

Terapia behawioralna

Jest to skuteczna forma terapii, która pomaga osobom zmagającym się z uzależnieniem od alkoholu, nauczyć się radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresującymi sytuacjami, które mogą prowadzić do picia. Terapia behawioralna pomaga również zmienić szkodliwe nawyki i myśli związane z piciem.

Terapia grupowa

To spotkania grupowe, na których osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu dzielą się swoimi doświadczeniami, problemami i sukcesami z innymi osobami, które przeżywają podobne wyzwania. Terapia grupowa pomaga również w budowaniu relacji i wsparciu społecznym, które są niezbędne do powrotu do zdrowia.

Terapia farmakologiczna

Istnieją również leki, które mogą pomóc w terapii uzależnienia od alkoholu. Należą do nich leki przeciwdepresyjne zmniejszające objawy depresji, która często towarzyszy uzależnieniu od alkoholu, oraz leki przeciwdrgawkowe, które mogą pomóc w zniwelowaniu objawów zespołu odstawiennego.

Hipnoza

Hipnoza to skuteczne narzędzie terapeutyczne, które może pomóc w zmianie negatywnych nawyków, zachowań i myśli. Zapewniamy nadzór profesjonalnych i doświadczonych terapeutów hipnotycznych.

Plany motywowania do działania

Planowanie czasu i wyznaczanie sobie celów znacząco pomaga w uniknięciu powrotu do nałogu alkoholowego.

Relaksacja

Umiejętność odnalezienia spokoju i relaksu jest istotnym elementem terapii alkoholowej i zdrowienia. Pomaga w tym wiele technik relaksacyjnych np. ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga lub progresywna relaksacja mięśniowa. Dzięki temu pacjent uczy się kontrolowania emocji oraz jest w stanie się wyciszyć i odprężyć.


Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych
Jak wygląda terapia alkoholizmu w naszym ośrodku?

 • W dniu przyjęcia do naszego ośrodka leczenia uzależnienia od alkoholu odbywa się wizyta lekarska u internisty.
 • Jeśli występuje taka konieczność, pacjent jest również konsultowany przez lekarza psychiatrę.
 • Jeśli jest to konieczne, a pacjent cierpi na objawy zespołu odstawienia, pacjent jest kierowany na detoks alkoholowy, który trwa kilka dni.
 • Na zlecenie lekarza, jeśli jest to konieczne, wykonywane są diagnostyczne badania laboratoryjne.
 • Zajęcia terapeutyczne odbywają się w dwóch blokach – pierwszy poranny (8:00-13:00) i drugim popołudniowym (15:00- 18:00). Bloki są podzielone przerwą na obiad. Nasz ośrodek terapeutyczny zapewnia pełne wyżywienie.
 • Dodatkowo każdy z pacjentów uczestniczy w zajęciach indywidualnych.
 • Niedziela jest dniem odwiedzin. Rodziny i osoby wspierające mogą odwiedzać pacjentów w określonych przez ośrodek godzinach.
 • Każdy pacjent podejmujący terapię uzależnienia od alkoholu w naszym ośrodku terapeutycznym może skorzystać bezpłatnie z jednej sesji rodzinnej.

Terapia alkoholowa niestacjonarna po ukończeniu terapii zamkniętej

Na czym polega niestacjonarna terapia alkoholika? W tym wypadku leczenie alkoholizmu polega na indywidualnych spotkaniach z terapeutą, przy czym terapia niestacjonarna prowadzona jest po wyjściu pacjenta z ośrodka odwykowego. Częstotliwość wizyt jest uzgadniana wspólnie na pierwszym, wstępnym spotkaniu.

Co daje niestacjonarna terapia alkoholowa? Terapia niestacjonarna pomaga utrzymać ciągłość realizacji założeń w życiu w trzeźwości. Ponadto terapia alkoholizmu w formie niestacjonarnej niesie pomoc w utrzymaniu trwałej abstynencji. Dzięki terapii można się cieszyć pełnią życia w trzeźwości.

Mitingi AA oraz AN

Istnieje możliwość uczęszczania na spotkania z trzeźwiejącymi alkoholikami i narkomanami,
którzy czynnie uczestniczą w ruchach AA i AN. Na mitingach spotykamy się w soboty o 17-tej.

Najważniejsze informacje

Pierwszym etapem zawsze jest wizyta konsultacyjna

Podczas konsultacji terapeuta ustala wstępną diagnozę oraz plan działania. Wiemy jak Ci pomóc.


  Ośrodek Life
  Skontaktuj się z nami
  Czym się zajmujemy?
  Zobacz inne terapie