Terapia kompulsywnego odżywiania

Kompulsywne jedzenie

Leczenie kompulsywnego objadania

Kompulsywne jedzenie to zaburzenie odżywiania, w którym osoba ma trudności z kontrolowaniem swojego jedzenia i pochłaniania nadmiernych ilości jedzenia w krótkim czasie, co prowadzi do uczucia wstrętu, wstydu i winy.

Kompulsywne odżywianie to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się obsesyjnym myśleniem o jedzeniu, kontrolowaniem ilości spożywanych posiłków i kalorii oraz jedzeniem nawet wtedy, gdy nie jest się głodnym. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają silnego wewnętrznego napięcia związanego z jedzeniem, a ich zachowanie wokół jedzenia staje się jedynym sposobem radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

kompulsywne odżywianie

Kompulsywne odżywianie

Częste spożywanie jedzenia by zaspokoić smutek lub zmartwienie może doprowadzić taką osobę do kompulsywnego objadania się. Nasz prywatny ośrodek terapii uzależnień oferuje dwa rodzaje terapii nałogowego obżarstwa, gdzie uzyskaliśmy wynik pozytywny kuracji.

Napady obżarstwa najczęściej dotykają kobiety w wieku od 16 – 35 lat. Kobiety to właśnie najczęściej narażona grupa gdyż właśnie w wieku młodzieńczym często zaspokajają swój smutek lub niepowodzenie w miłości, szkole, pracy wchłaniając duże ilości kalorii. Takie objadanie się może przełożyć się na podłoże psychiczne gdzie występuje w późniejszym etapie wstyd, zażenowanie i poczucie winy co prowadzi do depresji.


Objawy kompulsywnego odżywiania

 • Obsesyjne myślenie o jedzeniu, kaloriach i wadze
 • kontynuowanie jedzenia mimo wystąpienia fizycznych dolegliwości – mdłości, dyskomfortu
 • Spożywanie dużych ilości jedzenia w krótkim czasie (tzw. objadanie się)
 • Ukrywanie jedzenia przed innymi
 • Wyrzucanie jedzenia po objadaniu się
 • Uczucie wstydu i winy z powodu jedzenia
 • Przyrost masy ciała i problemy zdrowotne związane z otyłością
 • Problemy emocjonalne, takie jak depresja, niepokój i niskie poczucie własnej wartości

Czym jest kompulsywne odżywianie

Kompulsywne odżywianie nazywane jest także uzależnieniem od jedzenia i objawia się ono nagłymi napadami jedzenia. Podczas takiego ataku osoba spożywa zazwyczaj bardzo duże ilości różnorodnego pokarmu, ale nie odczuwa sytości.

Napady mają zazwyczaj podłoże psychologiczne – osoby cierpiące na kompulsywne odżywianie, w większości przypadków chcą w pewien sposób zaspokoić swój smutek, zmartwienie spożywając duże, często nienaturalne lub niezdrowe ilości posiłków, co może przełożyć się na przytycie (a to u kobiet z kolei może wywołać silną i ciężką do wyleczenia depresję) lub utratę zdrowia.


Terapia uzależnienia od jedzenia

W terapii kompulsywnego objadania się skupiamy się na pomocy pacjentowi w zrozumieniu, jakie czynniki przyczyniają się do nawracających epizodów objadania się, a także w nauce zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami, bez uciekania się do jedzenia. Ważnym elementem terapii jest także nauka zdrowego odżywiania i pozytywnych nawyków związanych z jedzeniem, takich jak jedzenie regularnych posiłków w odpowiednich porach dnia i unikanie skrajnych diet.

W przypadku pacjentów z kompulsywnym objadaniem się, którzy stosują również prowokowanie wymiotów lub środki przeczyszczające, terapia zwykle obejmuje również wsparcie medyczne, w celu pomocy w unikaniu dalszych uszkodzeń zdrowia, wynikających z tego rodzaju zachowań. Często terapia farmakologiczna jest stosowana w celu zmniejszenia objawów lękowych, depresyjnych lub innych zaburzeń towarzyszących zaburzeniu jedzenia.

Pierwszym etapem zawsze jest wizyta konsultacyjna

Podczas konsultacji terapeuta ustala wstępną diagnozę oraz plan działania. Wiemy jak Ci pomóc.


  Ośrodek Life
  Skontaktuj się z nami
  Czym się zajmujemy?
  Zobacz inne terapie