Terapia uzależnienia od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Leczenie uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która wpływa na funkcjonowanie mózgu i prowadzi do silnego pragnienia zażywania substancji, pomimo szkodliwych skutków dla zdrowia i życia.

Terapia uzależnienia od narkotyków

Ośrodek terapeutyczny Life Haven od wielu lat z dużymi sukcesami zajmuje się pomocą osobom, które są uzależnione od narkotyków i dopalaczy. Pomagamy osobom mającym problem z marihuaną, amfetaminą, heroiną, kokainą, metamfetaminą, opioidami, benzodiazepinami czy dopalaczami. Nasi pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę i wsparcie w walce z uzależnieniem od narkotyków.

Czym jest detoks narkotykowy i jak wygląda terapia?

Detoks narkotykowy polega na odtruciu organizmu człowieka uzależnionego. Detoks można zacząć wdrażać pod warunkiem przeprowadzenia wcześniej odpowiedniego wywiadu lekarskiego dzięki któremu można uniknąć wielu nieprzyjemnych komplikacji podczas terapii. Detoksykacja to jedna z wielu bardzo skutecznych metod w leczeniu uzależnienia narkomanii, nie inwazyjna i bezpieczna (pod okiem profesjonalnych specjalistów) terapia wyleczenia się z miękkich jak i twardych narkotyków.

Oferujemy dwa rodzaje terapii uzależnienia od narkotyków:

 • terapia niestacjonarna,
 • terapia zamknięta w naszym ośrodku.

Terapia stacjonarna to złożony proces, który w poszczególnych przypadkach obejmuje detoks narkotykowy. Pierwszym etapem, zarówno terapii niestacjonarnej i stacjonarnej jest wstępna rozmowa z terapeutą i wybór najlepszej formy terapii.


Odwyk narkotykowy – Terapia stacjonarna

Terapia stacjonarna jest niezwykle skuteczną metodą. Stacjonarna terapia uzależnienia od narkotyków i dopalaczy w Ośrodku odwykowym Life Haven trwa w zależności od stadium zaawansowania choroby i jest dłuższa niż terapia alkoholizmu. Jest to spowodowane dłuższym czasem jaki jest potrzebny na całkowite odtrucie organizmu.

Nasi pacjenci mogą liczyć na profesjonalną opiekę i wsparcie w walce z uzależnieniem od narkotyków. Odwyk narkotykowy odbywa się pod opieką wykwalifikowanego grona lekarzy, psychologów oraz terapeutów. Termin przyjęcia i okres terapii w ośrodku oraz wszelkie kwestie organizacyjne ustalane są na pierwszym spotkaniu wstępnym.

Narkomania wymaga terapii.
Poniżej znajduje się opis tego jak wygląda odwyk narkotykowy w naszym ośrodku

 • Pobyt w ośrodku rozpoczyna się od wizyty pacjenta u internisty.
 • Konsultacja z lekarzem psychiatrą odbywa się tylko wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba.
 • Detoks narkotykowy jest stosowany przypadku objawu u pacjentów zespołu odstawienia. (Detoks narkotykowy trwa kilka dni)
 • W razie konieczności wykonywane są również diagnostyczne badania laboratoryjne
 • Bloki zajęć terapeutycznych:
 • Blok I – poranny (8:00-12:30)
 • Blok II – popołudniowy (14:00- 17:00) w czasie którego jest przerwa obiadowa (nasz ośrodek odwykowy zapewnia pacjentom wyżywienie)
 • Pacjenci, którzy podejmują u nas terapię mogą również skorzystać z jednej darmowej rodzinnej sesji.
 • Terapia obejmuje także indywidualne zajęcia dla każdego pacjenta
 • W Niedzielę, po wcześniejszym określeniu godzin, rodziny i bliskie osoby mogą odwiedzać pacjentów

Jakie są objawy uzależnienia?

uzależnienie od narkowtyków

Najczęstszymi objawami odstawienia narkotyków jest drżenie rąk, pocenie się, wzrost ciśnienia, a także bóle somatyczne – dlatego tak ważnym elementem wyjścia z nałogu jest odpowiednie przystąpienie do wywiadu lekarskiego i skrupulatne ale kompleksowe wdrażanie detoksykacji organizmu.

Terapia uzależnienia

Narkomania wymaga terapii i obejmuje zarówno interwencje fizyczne, jak i psychologiczne. Terapia uzależnienia od narkotyków posiada kilka celów. Pierwszym z nich jest pomoc w zrozumieniu swojej choroby oraz jej mechanizmów działania. Kolejnym celem jest pomoc w całkowitym zaprzestaniu substancji narkotyzujących.

W naszym prywatnym ośrodku
stosujemy między innymi poniższe metody terapii:

Detoks narkotykowy

Detoks to proces oczyszczania organizmu z substancji psychoaktywnych. To ważny pierwszy krok w terapii uzależnienia od narkotyków i należy przeprowadzić go pod okiem specjalistów.

Terapia behawioralna

Jest to skuteczna forma terapii, która pomaga osobom zmagającym się z uzależnieniem od narkotyków nauczyć się radzenia sobie z trudnymi emocjami i stresującymi sytuacjami, które mogą prowadzić do odurzania się. Terapia behawioralna pomaga również zmienić szkodliwe nawyki i myśli związane z narkotyzowaniem.

Terapia grupowa

To spotkania grupowe, na których osoby zmagające się z uzależnieniem od narkotyków dzielą się swoimi doświadczeniami, problemami i sukcesami z innymi osobami, które przeżywają podobne wyzwania. Terapia grupowa pomaga również w budowaniu relacji i wsparciu społecznym, które są niezbędne do powrotu do zdrowia.

Terapia farmakologiczna

Istnieją również leki, które mogą pomóc w terapii uzależnienia od narkotyków. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, które pomagają zmniejszyć objawy depresji, która często towarzyszy uzależnieniom, oraz leki przeciwdrgawkowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu odstawiennego.

Hipnoza

Hipnoza to skuteczne narzędzie terapeutyczne, które może pomóc w zmianie negatywnych nawyków, zachowań i myśli. Zapewniamy nadzór profesjonalnych i doświadczonych terapeutów hipnotycznych.

Plany motywowania do działania

Planowanie czasu i wyznaczanie sobie celów znacząco pomaga w uniknięciu powrotu do nałogu.

Relaksacja

Umiejętność odnalezienia spokoju i relaksu jest istotnym elementem zdrowienia. Pomaga w tym wiele technik relaksacyjnych jak np. ćwiczenia, oddechowe, medytacja, joga lub progresywna relaksacja mięśniowa. Pomagają one w kontrolowaniu emocji i zrelaksowaniu się.

Pierwszym etapem zawsze jest wizyta konsultacyjna

Podczas konsultacji terapeuta ustala wstępną diagnozę oraz plan działania. Wiemy jak Ci pomóc.


  Ośrodek Life
  Skontaktuj się z nami
  Czym się zajmujemy?
  Zobacz inne terapie