Odbudowa poczucia własnej wartości

Odbudowa poczucia własnej wartości

Poczucie własnej wartości jest w życiu każdego człowieka jedną z najważniejszych potrzeb. Bez tego nie jesteśmy w stanie pójść w życiu dalej, rozwijać się, uczyć, podejmować wyzwań codzienności. Bez wiary we własne siły nie damy rady budować relacji z innymi oraz osiągnąć zamierzonych celów.

Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki postrzegamy siebie i swoją wartość jako jednostki. Gdy mamy wysokie poczucie własnej wartości, odczuwamy się jako wartościowi i ważni, a kiedy nasze poczucie własnej wartości jest niskie, czujemy się niepotrzebni i bezwartościowi.


„W systemie wartości człowieka nie ma nic ważniejszego – bardziej decydującego o jego rozwoju psychicznym i motywacjach – niż szacunek, którym darzy on samego siebie.”.

— Nathaniel Branden

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości jest w życiu każdego człowieka jedną z najważniejszych potrzeb. Bez tego nie jesteśmy w stanie pójść w życiu dalej, rozwijać się, uczyć, podejmować wyzwań codzienności. Bez wiary we własne siły nie damy rady budować relacji z innymi oraz osiągnąć zamierzonych celów. Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki postrzegamy siebie i swoją wartość jako jednostki. Gdy mamy wysokie poczucie własnej wartości, odczuwamy się jako wartościowi i ważni, a kiedy nasze poczucie własnej wartości jest niskie, czujemy się niepotrzebni i bezwartościowi.


Odbudowa poczucia własnej wartości

Odbudowa poczucia własnej wartości to proces, który pomaga nam odzyskać pozytywne postrzeganie siebie i swojej wartości jako jednostki. Oto kilka sposobów na odbudowę poczucia własnej wartości:

 • Uznanie i akceptacja siebie
  Warto zacząć od zaakceptowania siebie takim, jakim jesteśmy. Akceptacja swoich wad i niedoskonałości jest kluczowa do odbudowy poczucia własnej wartości.
 • Skupienie się na swoich mocnych stronach
  Warto zwrócić uwagę na swoje mocne strony i umiejętności, które posiadamy. Skupiając się na swoich mocnych stronach, łatwiej jest odnaleźć swoją wartość jako jednostki.
 • Rozwijanie swoich umiejętności
  Rozwijanie swoich umiejętności i zdolności pomaga w zwiększeniu poczucia wartości jako jednostki.
 • Pozytywne myślenie
  Warto zwrócić uwagę na swoje myśli i zacząć kontrolować negatywne myśli. Pozytywne myślenie i afirmacje mogą pomóc w budowaniu pozytywnego postrzegania siebie.
 • Ustalanie celów
  Ustalenie celów, które chcemy osiągnąć i dążenie do ich realizacji jest częścią procesu. Osiągnięcie celów może pomóc w zwiększeniu poczucia wartości i poczucia spełnienia.
 • Odpoczynek i relaksacja
  Niezwykle pomocne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne poprzez odpoczynek i relaksację. Regularne ćwiczenia, medytacja lub masaże mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i zwiększeniu poczucia wartości jako jednostki.

Nasi terapeuci posiadają wiedzę, jak skutecznie zastosować techniki prowadzące do odbudowania własnej wartości, a podczas terapii przekazują narzędzia, które możesz wykorzystać w praktyce.

Budowanie poczucia własnej wartości nie jest łatwe, ale z odpowiednią pomocą i wskazówkami jak to zrobić jest możliwe. Wystarczy profesjonalna pomoc terapeuty.

poczucie warości
Pierwszym etapem zawsze jest wizyta konsultacyjna

Podczas konsultacji terapeuta ustala wstępną diagnozę oraz plan działania. Wiemy jak Ci pomóc.


  Ośrodek Life
  Skontaktuj się z nami
  Czym się zajmujemy?
  Zobacz inne terapie