uzależnienie od komputera i Internetu

Uzależnienie od komputera i Internetu – gdzie szukać pomocy?

Błyskawiczny rozwój technologii w ostatnich latach sprawił, że dla wielu z nas świat wirtualny stał się integralną częścią codziennego życia. Korzystanie z komputera i Internetu ma mnóstwo korzyści, między innymi usprawnia pracę, pomaga w nauce, ułatwia dostęp do wiedzy czy poprawia komunikację między ludźmi. Niestety niesie ze sobą również pewne ryzyko – uzależnia. Jakie są objawy i skutki nałogowego korzystania z komputera i Internetu? Jak wygląda leczenie uzależnienia od komputera i siecioholizmu?

Objawy uzależnienia od komputera i Internetu

Internet i komputer to przydatne narzędzia w życiu, które można wykorzystać zarówno w pracy, jak i w nauce czy jako element relaksu. Niestety niektóre osoby spędzają zbyt wiele godzin w ciągu dnia grając w gry komputerowe czy przeglądając media społecznościowe, przez co tracą kontakt z realnym życiem, odsuwają się od najbliższych, zaniedbują obowiązki zawodowe, domowe, szkolne, a nawet mogą popaść w depresję.

Główne objawy uzależnienia od Internetu i komputera to:

 • spędzanie kilku/kilkunastu godzin dziennie przy komputerze lub korzystając z Internetu,
 • silna, ciągła potrzeba korzystania z Internetu i komputera,
 • komputer i Internet zajmują najważniejsze miejsce w życiu osoby uzależnionej,
 • wycofanie się z życia społecznego,
 • unikanie interakcji w codziennym życiu, często na rzecz kontaktu w wirtualnym świecie,
 • obsesyjne myśli, na przykład na temat grania w gry komputerowe,
 • w przypadku braku dostępu do Internetu lub komputera uzależniony czuje złość, lęk, a nawet bywa agresywny,
 • rezygnowanie z hobby i zainteresowań,
 • nieumiejętność kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze czy na sprawdzaniu czegoś w sieci,
 • rozdrażnienie,
 • spadek nastroju,
 • depresja,
 • zaburzenia snu.

Nadużywanie Internetu czy zbyt częste korzystanie z komputera może wpływać negatywnie na zdrowie.
Siecioholik może borykać się z przykrymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak:

internet uzależnienie
 • różnego rodzaje infekcje,
 • ból szyi, pleców, dłoni,
 • zaburzenia lękowe,
 • fobie,
 • wady postawy kręgosłupa,
 • bóle głowy,
 • pogorszenie widzenia,
 • problemy z układem pokarmowym na skutek mniejszej ilości spożywanego jedzenia lub niespożywania posiłków przez kilka dni.

W niektórych przypadkach może pojawić się nawet tzw. padaczka ekranowa, czyli nagły atak, któremu towarzyszy utrata świadomości oraz drgawki.

Uzależnienie od sieci internetowej i komputera – kto jest podatny?

Wśród osób najbardziej podatnych na negatywny wpływ Internetu czy komputera są młodzi ludzie, którzy bardzo często nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez mediów społecznościowych czy grania w gry. Siecioholizm to problem, który dotyczy również osób samotnych, często niemających przyjaciół, rodziny czy pracy. Wśród osób podatnych na uzależnienie od Internetu czy komputera są także kobiety i mężczyźni w różnym wieku, o niskiej samoocenie, którzy mają problem z nawiązywaniem relacji, jak również dzieci czy młodzież wychowująca się w dysfunkcyjnych rodzinach. W przypadku uzależnienia od Facebooka czy TikToka, nałogowcami mogą stać się osoby o osobowości narcystycznej, którym zależy na podziwie i atencji innych.

Leczenie uzależnienia od komputera i Internetu

W przypadku osób uzależnionych, ważnym krokiem jest przyznanie się przed sobą samym do problemu. Nie jest to łatwe, ponieważ zwykle nałogowcy usprawiedliwiają swoje zachowanie, nawet wtedy, gdy tracą całkowitą kontrolę nad swoim zachowaniem.

Kolejnym krokiem jest zmiana starych schematów, systematyczne ograniczanie korzystania z sieci czy komputera, a tym samym wypracowywanie nowych, bardziej świadomych zachowań. Proces ten nie zawsze jest prosty, dlatego warto poszukać specjalistycznej pomocy w Ośrodku leczenia uzależnień. W takiej placówce uzależniony może skorzystać z terapii oraz poszukać wsparcia wśród osób mających takie same problemy i doświadczenia.

Uzależnienie od Internetu i komputera – podsumowanie

Łatwiejszy dostęp do komputerów, telefonów oraz Internetu ma mnóstwo korzyści, jednak w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, fizycznych i społecznych. Wśród osób podatnych na uzależnienie od sieci internetowej bądź komputera można wymienić: młodych ludzi, osoby odczuwające samotność czy osoby o niskim poczuciu własnej wartości. Siecioholizm to poważny problem, którego nie należy bagatelizować, dlatego warto skorzystać z pomocy Ośrodka leczenia uzależnień. Dlaczego? W takiej placówce uzależniony szybciej odzyska kontrolę nad swoim życiem poprzez zmianę wzorców myślowych i zachowania, a także poprawi pewność siebie czy odbuduje relacje z bliskimi.

Komentarze

Opublikowany w Blog | Możliwość komentowania Uzależnienie od komputera i Internetu – gdzie szukać pomocy? została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.

Czytaj inne

Więcej artykułów z bloga

Co to jest ADHD ?

ADHD oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Ten stan sprawia, że osoba z ADHD ma trudności z reagowaniem na…

11 czerwca, 2024
Samouszkodzenia

Autoagresja jest działaniem skierowanym przeciwko samemu sobie. Skierowany w sposób pośredni bądź bezpośredni, ale nie jest zjawiskiem demonstrowanym przez ofiary,…

10 czerwca, 2024
pomóc alkoholikowi
Jak pomóc alkoholikowi w walce z nałogiem?

Alkoholizm to poważna choroba, która oddziałuje negatywnie nie tylko na osobę uzależnioną, lecz także na jej najbliższe otoczenie – partnera,…

6 czerwca, 2024
Dorosłe dzieci alkoholików

Badania wykazały, że dzieci, których rodzice są alkoholikami, mają niższą samoocenę niż te, które nie pochodzą z domów, gdzie nadużywano…

4 czerwca, 2024