leczenie alkoholizmu

Sposoby leczenia alkoholizmu

Każdy ośrodek leczenia uzależnień realizuje własny program terapii, jednak istnieją również programy standardowe. Program standardowy w trybie stacjonarnym trwa od 6 do 12 tygodni. Każdy pacjent ma indywidualnie ustalony czas, jaki potrzebuje na zaakceptowanie choroby oraz zdobycie odpowiedniej wiedzy na jej temat. Kolejnym krokiem jest leczenie ambulatoryjne. Trwa ono około czterech miesięcy. Przez ten czas pacjent ma kontakt z terapeutą.

Ostatnim etapem jest trzy miesięczne uczestnictwo w zaawansowanej grupie, w której wciąż rozwiązuje się bieżące problemy oraz omawia plan trzeźwienia. W tym czasie pacjent może korzystać z warsztatów, na których pogłębia swoja wiedzę oraz od nowa nauczy się współżyć z ludźmi. Cały proces trwa około roku. Po tym czasie kontynuowane są spotkania w grupach wsparcia według uznania i potrzeb alkoholików.


Głównym celem modelu Minnesota jest pomoc chorej osobie. Kładzie się nacisk na opiekę nad pacjentem przez większość czasu trwania choroby i pomoc w radzeniu sobie z jej skutkami i abstynencja. Terapeutami są tu alkoholicy z dłuższym stażem abstynencji oraz wykwalifikowani psychoterapeuci. Cały przebieg leczenia jest ściśle kontrolowany oraz wymaga od pacjenta zmiany stylu życia. Z góry także przyjęto, iż początkowo nawet silna motywacja może okazać się niewystarczającą, dlatego przyjęto za konieczne ciągle nadzorowanie alkoholika. Program dowodzi, ze pacjenci z w miarę ustabilizowanym życiem osobistym maja duże szanse na normalne życie w trzeźwości.


Detoksykacja tzw. Odtrucie alkoholowe to usunięcie toksyn, w tym przypadku alkoholu z organizmu. U nałogowców detoks kończy najczęściej wielodniowy ciąg picia. Celem detoksykacji jest nie tylko przywrócenie organizmowi właściwego poziomu elektrolitów i czy witamin, ale przygotowanie pacjenta do psychoterapii. Detoksykacja zazwyczaj ma miejsce w ambulatoriach lub na specjalistycznym oddziale. Nie powinna trwać dłużej niż 3 doby. Ważne by po zakończeniu detoksykacji rozpocząć kolejne kroki w leczeniu.

Leczenie farmakologiczne często pojawiające się w detoksykacji jest także stosowane w dalszej terapii jednakże nie ma leku na alkoholizm. Pacjenci zgłaszający się do ośrodków nierzadko mają nadzieje, że lekarz przepisze im pigułkę, dzięki której nigdy nie sięgną już po kieliszek. Tak niestety się nie stanie. Istnieją jednak leki wspomagające leczenie alkoholizmu.

Jednym z leków od dawna stosowanych jest Disulfiram, który uniemożliwia rozkład alkoholu, co w przypadku picia alkoholu daje nieprzyjemne i burzliwe objawy zatrucia aldehydem octowym. Pacjenci boją się nieprzyjemnych powikłań po spożyciu alkoholu i przestają pić go tak nagminnie. Kolejnymi specyfikami są: akamprozat oraz naltrekson które zmniejszają chęć picia poprzez eliminowanie pozytywnych jego skutków. Leki działają jedynie w połączeniu z rzetelną psychoterapią. W dniu dzisiejszym trwają badania nad lekami mającymi zniwelować stany depresyjne u pacjentów, u których powodem picia jest depresja.

Jedna z najważniejszych metod leczenia alkoholizmu jest terapia grupowa. Przebywanie w grupie daje człowiekowi poczucie przynależności satysfakcji a nawet bezpieczeństwa czy aprobaty. Ludzie samotni maja mniejsza motywacje i zapał do działania.

Terapia grupowa stwarza możliwość pacjentom by poczuli się ludźmi wartościowymi, ponieważ często przez alkoholizm stracili swoje rodziny przyjaciół oraz prace, czyli wszystkie grupy ludzi, do których przynależeli. Alkoholik w swojej chorobie odczuwa więź jedynie z alkoholem oddala się od ludzi i zaczyna ich unikać. Leczenie w grupie sprawia, ze uczy się on na nowo rozmawiać oraz tworzyć więzi z ludźmi. Rozmowa z innymi sprawia także ze pijacy zaczyna inaczej postrzegać również siebie i znacznie rożnie jego poczucie własnej wartości.

Grupa ludzi z takimi samymi problemami eliminuje poczucie izolacji, ale także znacznie poprawia stan psychiczny pacjentów. W każdej grupie obowiązują zasady takie jak: zakaz używania agresji słownej lub fizycznej, zakaz oceniania innych, szczerość, wolność wypowiedzi, zakaz przerywania. Terapia uzupełnia wiedze osób uzależnionych o chorobie oraz pozwala im ja zaakceptować.

Terapia indywidualna to spotkania osoby uzależnionej z terapeuta. Pierwszym jej celem jest poznanie się ustalenie diagnozy oraz przebiegu leczenia. Każdy pacjent ma prawo do swobodnego wypowiedzenia się na temat swojej choroby oraz przedstawienia oczekiwań związanych z leczeniem. Jest szczególnie ważna u osób bojących się leczenia w grupie, ale także stanowi wstęp do zajęć grupowych. Terapeuta po wysłuchaniu pacjenta jest w stanie przeprowadzić z nim rozmowę terapeutyczna mająca na celu zniwelowanie jego leków i oporów. Głównym celem jest monitorowanie i omawianie postępów w leczeniu chorego. Indywidualne zainteresowanie daje motywacje w sytuacji kryzysu i chwilach zwątpienia. Czas trwania sesji to zaledwie godzina, podczas której pacjent nie straci zainteresowania rozmowa. Osoby po konsultacji diagnostycznej kwalifikuje się do terapii.

W Polsce istnieje także leczenie przymusowe. Pierwsza fazą leczenia przymusowego jest interwencja. Do pacjenta, któremu zalecono leczenie z uzależnienia przychodzą bliscy oraz specjalnie wyznaczona do przeprowadzenia interwencji osoba. Odbywa się to w taki sposób by osoba uzależniona nie czuła się osaczona a jednocześnie miała świadomość tego ze musi dokonać wyboru. Osoby bliskie przed spotkaniem spisują fakty z życia uzależnionego świadczące o tym, że jest on alkoholikiem i musi poddać się leczeniu. Oprócz tego przedstawiają swoje poglądy na ten temat opisując uczucia do chorego. W czasie spotkania każdy ma czas na to by przedstawić to wszystko, co napisał. Uzależniony wysłuchuje zarówno oskarżeń jak i zapewnień o miłości rodziny, ale także ultimatum stawianego mu przez bliskich. Musi on wybrać czy zostaje tak jak jest, co wiąże się z odejściem jego bliskich i utrata rodziny czy decyduje się on na zmianę i uda się do ośrodka leczenia uzależnień. W takim ośrodku spędza tyle czasu ile potrzebuje na uporanie się z chorobą.

Leczenie przymusowe polega na psychicznym szantażu na osobie uzależnionej po to by poddała się leczeniu. Nikt nie używa przemocy ani nakazów sądowych. Jednakże groźba utraty rodziny mieszkania czy innych ważnych dla pijącego rzeczy jest wystarczająca do tego by uległ i zgodził się na leczenie. Sam pobyt jednak w ośrodku nie gwarantuje jednak, że dana osoba nie wróci do nałogu.

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, ale można ja zatrzymać w każdej fazie rozwoju. Leczenie farmakologiczne jest stosowane w przypadku wielu alkoholików jednak nie ma jednego środka, który mógłby kogokolwiek wyleczyć. Środki maja na celu wyeliminowanie jedynie przyczyny jak np. depresja lub jej skutki. Dlatego tak ważna jest opieka psychologiczna i nadzór osób merytorycznie do tego przygotowanych nad leczeniem osób uzależnionych.

Terapia jest niezwykle ważną częścią w leczeniu nałogowców zaraz po detoksykacji. Duży wpływ ma także wsparcie od niepijących alkoholików w grupach wsparcia. Proces leczenia trwa około roku, co pozwala na dokładne zapoznanie się z problemem uzależnienia, poznaniem jego przyczyn, zwalczenie skutków oraz przygotowanie się do życia bez alkoholu.

Komentarze

Opublikowany w Alkoholizm, Blog | Możliwość komentowania Sposoby leczenia alkoholizmu została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.

Czytaj inne

Więcej artykułów z bloga

Co to jest ADHD ?

ADHD oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Ten stan sprawia, że osoba z ADHD ma trudności z reagowaniem na…

11 czerwca, 2024
Samouszkodzenia

Autoagresja jest działaniem skierowanym przeciwko samemu sobie. Skierowany w sposób pośredni bądź bezpośredni, ale nie jest zjawiskiem demonstrowanym przez ofiary,…

10 czerwca, 2024
pomóc alkoholikowi
Jak pomóc alkoholikowi w walce z nałogiem?

Alkoholizm to poważna choroba, która oddziałuje negatywnie nie tylko na osobę uzależnioną, lecz także na jej najbliższe otoczenie – partnera,…

6 czerwca, 2024
Dorosłe dzieci alkoholików

Badania wykazały, że dzieci, których rodzice są alkoholikami, mają niższą samoocenę niż te, które nie pochodzą z domów, gdzie nadużywano…

4 czerwca, 2024