Myła okna. O miłości matczynej która psuje

O miłości matczynej która psuje

Myła okna. Trochę słońce wyszło i cieplej się zrobiło, dzieciaki na podwórze wyszły. Pomyślała, że dobrze jej zrobi jak okna wymyje, firanki zmieni, coś jasnego się stanie w jej życiu.

Marek znowu nie wracał przez kilka dni. Nie miała już siły chodzić i szukać go po piwnicach, po garażach, po melinach. Serce stawało jej z niepokoju. Zamartwiała się, że on umrze. Że się zapije i wybuchnie mu wątroba. Prosiła Boga, żeby on umarł minutę przed nią, żeby nie został tu sam. Ona dopóki żyje ugotuje mu rosołu, położy w czystej pościeli, upierze te brudne łachy, potrzyma za rękę, kiedy będzie go trzęsło.

Myła okna. Patrzyła sobie na te dzieci na dole i łzy ciekły jej po policzku. Nie tak dawno Mareczek biegał tutaj też, jeździł na rowerze, sąsiadki go goniły, bo strzelał do kotów z procy. Zawsze stwarzał problemy. Żywe srebro. Wszędzie go było pełno. A ona chodziła z nim i gasiła pożary. Niosła bombonierkę nauczycielce, żeby przepuściła go z klasy do klasy, zmieniała mu szkołę jak w jednej nagrabił sobie tak, że nie było co zbierać, wyrzucała mu papierosy skitrane po kieszeniach, wylewała alkohol, tłumaczyła, prosiła, płaciła za wybite szyby…. Wszyscy kiwali głową mówili, że trzeba do niego twardej ręki, że ona jest za miękka. Ale to przecież jej dziecko, jedyny syn. Tylko siebie mieli na świecie. Jak dorósł bała się go trochę, potrafił przyjść pijany, awanturować się, krzyczeć, nawet ją szturchnąć… Ale to dobry chłopak był, miał dobre serce. Jej dziecko.

Kiedyś przyszła policja, przyprowadzili go pijanego, ukradł alkohol w sklepie, wypił na miejscu i nie chciał zapłacić. Dostał grzywnę. Zapłaciła. Potem zaczęli do niej przychodzić różni ludzie… Że pieniądze pożyczył i nie oddaje. Taki wstyd, całe życie ciężko pracowała, sprzątała u ludzi, brała chałtury, szyła sukienki z Burdy i sprzedawała na bazarku… Taki wstyd… sięgała do bieliźniarki i oddawała, co do grosza, jeszcze dorzucała zawsze 10 procent za nieprzyjemności. Kiedyś sięgnęła do bieliźniarki i nie znalazła ani grosza. Okradł ją. Jej synek. On nie chciał. To taka ciężka choroba. To alkoholizm go pchał do złych rzeczy. On jest dobrym chłopcem.

Nie miała już wtedy siły tak ciężko pracować. Wzięła kredyt w banku, niewielki i sztukowała po trosze do skromnej emerytury i małych zarobków ze sprzątania. Trzymała pieniądze na koncie, żeby Marek jej nie zabrał. Czasami łapał jakąś fuchę na budowie albo na giełdzie kwiatowo-warzywnej. Ale zawsze szybko mu się urywało, bo zapił.

Były okresy, kiedy przychodził do domu tylko po pieniądze, a kiedy okazywało się, że ona nie ma pieniędzy to szarpał ją i bił. Po kilku miesiącach przychodził z kwiatami zerwanymi z klombu i przepraszał, obiecywał, że już skończył z wódką, a ona wzruszona i pełna nadziei nalewała mu drżącą ręką talerz żurku, albo rosołu. Zostawał na tydzień, starał się, a potem wychodził po zapałki i nie wracał, nie wracał, nie wracał…. Więc ona zakładała wieczorem na szlafrok płaszcz i go szukała. Znajdowała go leżącego, zasikanego na ławce albo w zabawowym nastroju na skwerku, albo w garażach z menelami…. Z menelami jej synek. Brała go za chabety, ciągnęła do domu, myła, przebierała, a rano, kiedy się budziła już go nie było. Wyskakiwał przez balkon i po rynnie, bo drzwi zamykała, a klucze wkładała pod poduszkę.

Ile ona się napłakała, ile wymodliła. Był dobry czas, jakieś dwa lata. Zakochał się w Paulince. Gruchali jak gołąbki. Starał się. Zaszył. Pracował na magazynie. Wpadali do niej często na obiad, rozmawiali. Ale dwa tygodnie przed ślubem, spił się i tak dziewczynę skatował, bo ubzdurał sobie, że go zdradza z kumplem…. Ojciec Pauliny wywiózł ją do innego miasta i zagroził, że jeżeli tylko spróbuje ją odnaleźć i kontaktować się to pożałuje. Och jaki on był wtedy ten jej Marek złamany. Takie dobre dziecko, dobry chłopak, to ta wódka wszystko zrobiła. Pił wtedy bez przerwy, że niby bez Paulinki to nie ma po co żyć. A ona, matka go holowała. I znowu spłacał długi. Nawet czasami chodziła kupić piwo albo setkę. Żeby z domu nie wyszedł.

Myła okna. Taki wiosenny dzień. Zadzwonił ktoś do drzwi. – Może Mareczek przyszedł. – ucieszyła się.

Na progu stał mundurowy. Znała go, bo chodził do klasy z Markiem w podstawówce i nawet trochę się przyjaźnili. Na pomidorówkę i pączki do niej przychodził razem z Mareczkiem.

– Dzień dobry Pani Marciniakowa.

– Dzień dobry Jureczku, aleś ty wyrósł, niedawno u mnie w kuchni pałaszowałeś zupę, aż Ci się uszy trzęsły, a dzisiaj chłopak jak walczyk, w mundurze. Co Cię do mnie sprowadza, może coś mamusi uszyć. – trajkotała jak najęta, bo wiedziała, że kiedy policjant przychodzi w biały dzień, to znaczy, że Marek coś zmalował.

– Oj pani Marciniakowa, przykro mi, ale jestem posłańcem złych wieści. Marek ukradł samochód i po pijaku dzieciaka potrącił. Nie wybroni się chłopak.

– Jezus Maria Jurek, co ty mówisz, mój Marek? Mój Marek? Taki dobry chłopak, a ta wódka to całe nieszczęście. Takie dobre dziecko. Gdzie on teraz jest? Może ja mu przekażę przez ciebie słoik żurku, pewnie jest głodny i się boi. A to zawsze serce matki. – Zepsuła go Pani, Pani Marciniakowa. Zepsuła.

Komentarze

Opublikowany w Alkoholizm | 12 komentarzy

12 odpowiedzi na “Myła okna. O miłości matczynej która psuje”

 1. Anonimowo pisze:

  Tak smutna historia. Jestem podobną matką toczę walkę sama ze sobą ze jestem taka slaba wobec uzaleznienia mojego syna od narkotyków.

  • Anonimowo pisze:

   Mam ten sam problem, czyrajac ten artykuł, to tak jakbym czytała o sobie

  • Viki pisze:

   Nie jesteś sama, takich nas dużo. Ja, niestety, walkę przeglądałam, moja jedyna córka nie przeżyła. Nie wezwano na czas karetki, ponad dobę leżała nieprzytomna. Szukałam ja, nie wiedziałam gdzie jest. Oczywiście sprawę umorzono. Z tych kto ukrywał i nie wezwał pomoc zrobiono bohaterów

  • Antola pisze:

   Mam tak samo.Narkotyki ,degrengolada,ale to moje dziecko…i ma tylko.mnie

 2. EwaEwa pisze:

  Niestety, współuzależnienie to ciężka praca terapeutyczna. Nie łatwo jest mądrze kochać.

 3. Anonimowo pisze:

  Wspaniały tekst

 4. Anonimowo pisze:

  Ciężko odrzucić własne dziecko mam podobnie

 5. Anonimowo pisze:

  U mnie jest podobnie.Ta nadzieja że sięopamięta ,że się zmieni bo to przecież dobre dziecko.Ta nadzieja też może kiedyś umrzeć.

 6. KAsia pisze:

  Ktoś musi dotrzeć do samego dna , żeby otrzeźwieć, niestety miłość a raczej nadopiekuńczość zabija,przykre.

  • taka prawda pisze:

   Zabijają narkotyki, i nieudolność policji w walce z mafią narkotykową. Narkomani to już ostatnie ogniwo – ofiary!

 7. Lala pisze:

  Kochane mamusie w ten wladnie sposob robicir sobie krzywde i dziecku chora milosc do tego doprowadzi trzrba miec twarde serce i stanowczosc w wiekszosci same robicie krzywsw sobie i dziecku

Czytaj inne

Więcej artykułów z bloga

alkoholik
Alkoholiku, kacie, oprawco… Nie wierzysz jej że odejdzie

Nie wierzysz jej prawda? Nie wierzysz, że odejdzie kiedykolwiek. Możesz bezkarnie robić co chcesz. Tyle razy ci wybaczała.

27 lipca, 2021
współuzależnienie
Czy wiesz co to jest współuzależnienie?

Czy wiesz co to jest współuzależnienie? Myślisz pewnie, że towarzyszenie pijakowi w jego libacjach. Picie z nim na równi…. Ale…

26 lipca, 2021
Żurek na melinie

- Jak ona mnie wk***ia!!! Ten jej zapijaczony ryj, oczka kaprawe… O! O! Jak to idzie jak kulawy kurczak na…

28 maja, 2021
alkoholizm
Gratyfikacja

Ale się kurna narobił…. Obiecał matce, że nie zmarnuje jej dnia matki i nie będzie pił. Ciągnęło go strasznie, ale…

28 maja, 2021