Jak uwierzyć w siebie?

Wiara w siebie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie. Pomoże Ci ona odnieść sukces, takie być szczęśliwym i zdrowym. Niestety wielu z nas dotykają problemy, jak nadmierne krytykowanie siebie czy niskie poczucie własnej wartości. Często drobne życiowe potknięcia urastają w naszym umyśle do prawdziwych tragedii. Brak zaufania do samego siebie i brak wiary w swoje możliwości prowadzą do tego, że przestajemy wierzyć w swoją sprawczość w życiu.

Nad pozytywnym postrzeganiem samego siebie i wiarą w siebie warto popracować, ponieważ może to w naprawdę znaczący sposób wpłynąć pozytywnie na każdy aspekt naszego życia. Wysoki self concept to podstawa nie tylko do sukcesów zawodowych, ale także budowania harmonijnych i szczęśliwych relacji z innymi ludźmi, dlatego warto zacząć dbać o niego już dziś. Podpowiadamy, jak uwierzyć w siebie.

Dlaczego pewność siebie jest tak ważna?

Pewność siebie jest ważna, ponieważ pomaga czuć się dobrze ze sobą i swoimi możliwościami. Kiedy czujemy się dobrze sami ze sobą, mamy większe szanse na dobre wyniki w pracy lub w szkole, dobre relacje z przyjaciółmi i członkami rodziny oraz ogólne szczęście.

Na naszą pewność siebie wpływa wiele czynników. W dużej mierze buduje się ona w dzieciństwie w ciągu pierwszych kilku lat życia. Niebagatelny wpływ na to, czy nasze poczucie własnej wartości w dorosłym życiu jest wysokie, czy niskie, ma sposób, w jaki byliśmy traktowani przez nasze najbliższe otoczenie jako dzieci. Chodzi tutaj głównie o rodziców, rodzeństwo i dziadków.

Niestety nie każdy z nas miał szczęście wychować się we wspierającym środowisku rodzinnym, dzięki któremu buduje się w młodym człowieku wysokie poczucie własnej wartości, wiara we własne siły i sprawczość w życiu.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet jeśli od wczesnego dzieciństwa cierpimy na niskiej poczucie własnej wartości, jako osoby dorosłe możemy to zmienić i poprawić tym samym jakość swojego życia, zadowolenie z niego oraz osiągane na co dzień efekty.

Na drodze do budowania poczucia własnej wartości warto skorzystać profesjonalnej pomocy na przykład psychoterapeuty oraz coacha, którzy pomogą przepracować negatywne wzorce i traumy z dzieciństwa, a także zbudować nowe konstruktywne i wspierające nawyki myślowe.

Oczywiście poza pomocą specjalistów, bardzo ważna jest też nasza samodzielna codzienna praca nad zmianą postrzegania siebie. Możemy krok po kroku zbudować w umyśle pozytywny i wspierający obraz własnej osoby, co później przełoży się na nasze działania i rezultaty, jakie będziemy osiągać w każdej dziedzinie życia.

Jak uwierzyć w siebie?

Swój self concept, czyli poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie możemy poprawić, zwracając uwagę na to, co mówimy i myślimy na swój temat. Warto także popracować nad swoimi reakcjami w sytuacjach trudnych i stresowych.

Możemy to zrobić w następujący sposób:

  1. Zmień swoje wewnętrzne konwersacje.

Niestety bardzo często osoby o niskim poczuciu własnej wartości negatywne myślą i mówią na swój własny temat. Umniejszają sobie na każdym kroku, nie doceniają swoich osiągnięć, a także karcą się za nawet niewielkie błędy czy potknięcia.

Jeśli zdarza Ci się myśleć o sobie „Jestem takim nieudacznikiem” lub „Nigdy nie uda mi się to nie uda”, „Wszystko robię źle” czy „To nie dla takich niemądrych osób jak ja”, musisz koniecznie nauczyć się wychwytywać takie myśli, zatrzymywać je i zastępować pozytywnymi wspierającymi stwierdzeniami.

Naucz się wybaczać sobie większe i mniejsze błędy- wiedz, że zdarzają się one każdemu człowiekowi.  Często powtarzaj sobie, że cokolwiek robisz, idzie dobrze i że robisz to świetnie! Będzie zaskoczony, jak wielki wpływ będzie to miało na efekty podejmowanych przez Ciebie działań.

Pamiętaj, że nawet jeśli czegoś nie potrafisz, czy nie jesteś w czymś dobry, to zawsze możesz po prostu się nauczyć- bądź dla siebie wyrozumiały i cierpliwy. Nie wstydź się też prosić innych o pomoc.

  1. Nagradzaj się za małe zwycięstwa.

Nagradzaj się za zrealizowane cele. Nie tylko te ogromne kroki milowe w Twoim życiu, ale także mniejsze cele cząstkowe, czy nawet zwyczajne osiągnięcia dnia codziennego. Może to być posprzątanie mieszkania, którego udało Ci się dokonać po długim jego odkładaniu w czasie, zakończenie części projektu w pracy, czy kolejny pełny tydzień treningów na siłowni.

Nagrodą za takie osiągnięcia może być na przykład spędzenie wieczoru tak, jak lubisz- choćby oglądając ulubiony film lub serial, posłuchanie ulubionej muzyki, taniec, wyjście z przyjaciółmi, wybranie się na spacer po lesie, czy na wycieczkę za miasto.

Często mamy tendencję do nagradzania się wyłącznie w sposób materialny na przykład poprzez wyjście na zakupy, czy ulubione jedzenie. Oczywiście nie ma w tym nic złego i możemy tak zrobić. Jednak pamiętajmy, że powinniśmy zachować ostrożność na przykład w nagradzaniu się słodyczami, niezdrowymi przekąskami czy napojami alkoholowymi. Choć z pewnością sprawi nam to chwilową przyjemność, to jednak długoterminowo niestety może doprowadzić do kłopotów, a nawet uzależnienia.

Zdecydowanie lepiej więc, aby nagrodzić siebie, wybierać sprawiające nam przyjemności aktywności służące naszemu rozwojowi, zdrowiu oraz samopoczuciu.

  1. Nie załamuj się porażkami.

Każdy z nas czasami popełnia błędy i ponosi porażki- to się zdarza! Postaraj się nie dopuścić do tego, aby te porażki zniszczyły Twoją pewność siebie całkowicie. Zamiast tego, spójrz na nie jako doświadczenia edukacyjne, które pomogą zbudować doświadczenie i lepiej radzić sobie w przyszłości. Unikaj wypominania sobie miesiącami czy latami popełnionych błędów. Zastanawianie się, co by było, gdybyś postąpił inaczej nie ma sensu. Nie jesteś bowiem w stanie zmienić przeszłości. Wyciągnij z sytuacji, w której poniosłeś porażkę wnioski i idź dalej nie oglądając się za siebie mądrzejszy o to doświadczenie.

Warto pracować nad swoją pewnością siebie. Dzięki temu poczujesz się lepiej ze samym sobą, zapanujesz nad negatywnymi myślami i zaczniesz podejmować działania, na które dotychczas nie potrafiłeś się zdobyć. Sprawi to, że otworzy się przed Tobą wiele nowych ciekawych możliwości życiowych. Z dnia na dzień będziesz coraz bardziej zadowolony ze swojego życia.

Komentarze

Opublikowany w Blog | Możliwość komentowania Jak uwierzyć w siebie? została wyłączona

Możliwość komentowania została wyłączona.

Czytaj inne

Więcej artykułów z bloga

Co to jest ADHD ?

ADHD oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Ten stan sprawia, że osoba z ADHD ma trudności z reagowaniem na…

11 czerwca, 2024
Samouszkodzenia

Autoagresja jest działaniem skierowanym przeciwko samemu sobie. Skierowany w sposób pośredni bądź bezpośredni, ale nie jest zjawiskiem demonstrowanym przez ofiary,…

10 czerwca, 2024
pomóc alkoholikowi
Jak pomóc alkoholikowi w walce z nałogiem?

Alkoholizm to poważna choroba, która oddziałuje negatywnie nie tylko na osobę uzależnioną, lecz także na jej najbliższe otoczenie – partnera,…

6 czerwca, 2024
Dorosłe dzieci alkoholików

Badania wykazały, że dzieci, których rodzice są alkoholikami, mają niższą samoocenę niż te, które nie pochodzą z domów, gdzie nadużywano…

4 czerwca, 2024